Zastavte se.
Nadechněte se.
Žijte
„Orlická přehrada je ústředním motivem, s nímž jsem pracoval od prvotních návrhů tohoto projektu. Všechny domy v Přístavu jsou tak neoddělitelně spjaty s vodní hladinou, která se rozprostírá pod nimi. A když se na domy podíváte seshora, uvidíte jen několik nenápadných chatiček, seřazených skoro jako kupky sena na známém obrazu od Moneta. Díky zasazení do prosluněného svahu se bude pohled na ‘kupky sena‘ proměňovat v průběhu dne s pohybem slunečních paprsků.”
Domy navržené tak,
aby stárly do krásy.
Krása přírody ztělesněná architekturou.
Estetiku kvalitních materiálů a architektury lze nejlépe vnímat v čase. Dřevo získává jedinečnou patinu, jejímiž tvůrci jsou přírodní živly. Surovost betonu se zjemňuje mechovou pokrývkou. Postupně rezavějící střecha z přírodní vysokopevnostní oceli porostlá zelení čím dál více splývá se svým okolím. V zahradě se zahnizďují ptáci, hlodavci si hloubí nory v jejích útrobách, celý dům postupně dokonale splývá s okolní přírodou. S každým rokem lze lépe vnímat všudypřítomné napětí mezi hrubými a jemnými povrchy.

Základem udržitelného bydlení je návrat k tomu, co nám nabízí samotná příroda. Když máte dům zapuštěný ve svahu, nepotřebujete klimatizaci. O příjemné klima v každé roční době se postará zem, objímající zadní stěnu stavby. Přehřívání zabrání i zelená střecha, díky které dům zároveň nenaruší reliéf krajiny. Speciálně navržené dřevěné žaluzie, s nimiž James Cutler pracoval již v předchozích realizacích, zajistí, že i při úplném zatažení bude celý prostor zalitý měkkým světlem. Díky jejich umístěním na vnější straně okna navíc zaručí, že teplo ze slunečních paprsků nepřehřeje vnitřní prostor domu.
Dřevo a beton v přiznané formě získávají plynutím času specifickou patinu, která udává atmosféru uvnitř i zvnějšku domu. Právě tyto akcenty podporují nenucenost a ryzost Přístavu.